pokaimg.me

A tak dla zabawy postanowiłem stworzyć swój generator zaślepek dla grafik.

Początkowo to wiekopomne dzieło zacząłem tworzyć za pomocą PHP GD. Udać się udało, natomiast było to mocno upierdliwe. Po pierwsze trzeba się bawić plikiem .htaccess robiąc głupie przekierowania. Ja niestety nie jestem ekspertem od składni w takich plikach. Po pierwszych średnich próbach skończyłem na przekierowaniu wszystkiego na index.php, gdzie obsługę różnych adresów ogarnąłem obsługą zmiennej $_GET.

Pojawił się jednak kolejny problem. Debugowanie kodu. Jakieś proste breakpointy to ja w PHP Storm włączę. Problem był taki, że w tym konkretnym przypadku projekt musiał być odpalany na specyficznych adresach, które modyfikowały działanie kodu. Do tego cały kod generował grafikę, więc zastosowanie var_dump() nie za bardzo się sprawdzało. Trochę po omacku, trochę klnąc pod nosem coś tam się udało uzyskać.

I już gąska dochodziła do domu, gdy pojawiło się w głowie pytanie “co ty właściwie robisz”. Czemu nie użyjesz innej technologii? Szybko przeskoczyłem na express i w zasadzie w moment miałem wszystko skończone, bo nie tylko nie musiałem ręcznie bawić się z pozyskiwaniem składowych z adresu, ale i obsługa canvas jest o wiele przyjemniejsza niż GD (a przynajmniej dla mnie). Pozostało tylko rozbudować to o kilka ficzerów i tyle.

Finalna wersja znajduje się pod adresem: http://pokaimg.me

Tekst wieloliniowy

W ostatnim czasie dostałem ciekawy projekt do pocięcia. Pojawił się w nim dość często spotykany motyw z tekstem, który jest pisany w kilku liniach, gdzie każda z nich ma osobne tło.

Czytaj więcej

Zegarek prawie w Electronie

Jest taka bardzo fajna aplikacja zwąca się Zoomit. Pozwala powiększać ekran, rysować po nim, ale też włączać widok z zegarem odmierzającym czas przerwy. Czyli idealne narzędzie do prowadzenia zajęć.

W ramach eksperymentu postanowiłem zrobić własny ekran do odmierzania przerwy a przy okazji nieco go uatrakcyjnić.

Czytaj więcej
Poprzednia strona