Sztuczki w Photoshop

Praca webmastera to częstokroć monotonna dłubanina w programie graficznym. Szczególnie gdy trzeba pociąć jakiś większy layout.

Dzisiaj pokaże wam kilka przydatnych trików w programie Adobe Photoshop, z których sam często korzystam. Może niektórym z was się przydadzą i usprawnią waszą pracę.

Zapisywanie warstwy jako nowy plik

Gdyby rozłożyć czas cięcia layoutów na części, wyszło by na to, że 99% stanowi zapisywanie oddzielnych elementów do osobnych grafik (z ewentualnym późniejszym ich połączeniem w sprity).
Jest na to kilka sposobów. Możemy więc scalać kilka warstw w jedną (Ctrl + E gdy wybrane jest kilka warstw) a następnie kopiując je Ctrl + C wklejać na nowy dokument (Ctrl + N).
Możemy też kliknąć Prawym klawiszem myszki na wybrane warstwy i wybrać „Duplicate layers…” wybierając jako Document „New”.

Wszystkie te motody są jednak mało wygodne, a powtarzane w nieskończoność mogą nad doprowadzić do białej pasji. Dlatego właśnie lepiej napisać sobie akcję, która wykona za nas całą pracę.

Wchodzimy do okna „Actions” (Alt + F9 lub z zaznaczamy Actions z górnego menu Window).

Przed nagrywaniem akcji wybierzmy jakieś warstwy, które chcemy zapisać do nowego pliku.

Po wybraniu warstw klikamy na przycisk nagrywania nowej akcji:

ps-nowa-akcjaPojawi nam się okienko

nowa-akcja-okienko

które odpowiednio wypełniamy. Name to nazwa akcji. Set to zbiór akcji (możemy takiego nie mieć, jeżeli nie mamy pogrupowanych akcji). Color określa kolor guzika który będzie widoczny jeżeli z opcji panelu Actions wybierzemy „Button Mode„.
Najważniejszą opcją poza Name jest dla nas Function Key, która określa jakim klawiszem będziemy odpalali naszą akcję. Ja u siebie ustawiłem F3 (można to później spokojnie zmienić wybierając Action Options… z menu opcji panelu Actions).

Po kliknięciu przycisku Record (patrz powyższy screen) rozpocznie się nagrywanie akcji.
Wykonujemy więc czynności, jakie wykonalibyśmy podczas normalnego zapisywania danych warstw do oddzielnej grafiki:

 1. Mając wybrane jakieś warstwy, klikamy na nie prawym guzikiem myszki i wybieramy „Duplicate layers…„.
  Jako Document wybieramy „New„.
 2. Wybieramy z górnego menu Image -> trim… aby przyciąć niepotrzebne przestrzenie wokół nowego dokumentu
 3. Wybieramy View -> Actual Pixels aby nowy obrazek był pokazywany w oryginalnej wielkości (dla naszej wygody)
 4. Klikamy w opcje panelu Actions i wybieramy „insert menu item” – pojawi nam się okienkookienko-menu-item
  Z górnego menu wybieramy File->Save for Web. Klikamy OK w powyższym okienku.
 5. Kończymy zapisywanie akcji klikając na stop w dolnej części panelu Akcji

Od tej chwili po wybraniu warstw kliknięcie klawisza F3 (czy jaki tam sobie ustawimy) od razu zapisze nam je jako nową grafikę (a raczej otworzy okno do zapisywania).

Jeżeli zrobiłeś jakiś błąd podczas zapisywania akcji, wykonałeś jakieś niepotrzebne czynności itp, możesz wybrać daną akcję a następnie z menu opcji panelu Actions wybrać Record again…

Ściągnij akcje (prawy klawisz i zapisz jako)

Wstawianie Lorem ipsum

W PS6 doszła opcja wstawiania lorem ipsum do dokumentu (Type->Lore ipsum).

W PS5 niestety nic takiego nie znajdziemy, istnieją natomiast pluginy, które naprawiają tą niedogodność. Przykładowe znajdziecie tutaj lub tutaj.

Tak naprawdę żadne pluginy nie są nam potrzebne. Wystarczy znowu nagrać prostą akcję. Wchodzimy więc na panel akcji i podobnie jak w poprzedniej poradzie ustawiamy parametry nowej akcji (najbardziej interesuje nas nazwa i klawisz). Zaczynamy nagrywanie:

 1. Wchodzimy na stronę z Lorem ipsum np – http://doman.art.pl/inne_rzeczy/loremipsum.html. Zaznaczamy kawałek tekstu
 2. W PS tworzymy nową wartstwę
 3. Wstawiamy do niej pole tekstowe (lepiej wstawiać zaznaczając rozmiar takiego pola niż tylko przez kliknięcie – dzięki temu określimy obszar takiego tekstu)
 4. Wklejamy wcześniej skopiowany tekst poprzez naciśnięcie klawiszy Ctrl + V
 5. Ustawiamy tekst w lewym górnym rogu dokumentu
 6. Kończymy nagrywanie akcji.

Od tej chwili po naciśnięciu zdefiniowanego klawisza do naszego dokumentu w lewy górny róg zostanie wstawiona warstwa z „lorem ipsum”. Nie jest to może tak rozbudowane jak wcześniej wspomniane pluginy, ale nadrabia to użytecznością i szybkością użycia.

Kolory tekstu

Jest to porada, której osobiście nie lubię. Nie lubię jej dlatego, że bez przyzwyczajenie się do jej używania jest mocno upierdliwa przy cięciu layoutów. No ale może wam się przyda.

Tworząc teksty na layoutach staramy się aby ich kolor był taki sam. Ręczne ustawianie takiego koloru dla każdej wartwy z osobna nie jest zbyt przyjemne (szczególnie pamiętanie jaki to kolor był). Dlatego o wiele przyjemniej jest ustawiać taki kolor za pomocą stylu warstwy Color overlay…. Dzięki temu możemy później kopiować styl z jednej warstwy na drugą, nie martwiąc się czy kolor ma wartość #474747 czy podobną.

Ma to jednak pewien minus wychodzący podczas cięcia. Po kliknięciu na dany tekst nie zobaczymy od razu jego koloru w górnej belce programu (w opcjach tekstu). Musimy przejść do zakładki Color overlay stylowania warstwy i dopiero stamtąd pobierać kolor. Można to bardzo łatwo przyśpieszyć poprzez podpięcie tej zakładki pod skrót klawiatury.
Wchodzimy więc w ustawienia klawiszy programu wybierając z górnego menu Edit->Keyboard Shortcuts…, a następnie w zakładce Keyborad Shortcuts odnajdujemy Layers->Layer Style->Color overlay. Wystarczy teraz podpiąć pod tę opcję klawisze np Ctrl + K aby od razu przechodzić do tego stylowania. Prawdopodobnie będzie jakiś konflikt klawiszy, więc sprawdźmy czy nie nadpisujemy jakiejś ważnej dla nas opcji.

Pokazywanie i ukrywanie siatki

Bardzo często podczas tworzenia layoutów chcemy na chwilę zobaczyć grida na którym pracujemy. Odnajdujemy wtedy warstwę z gridem, klikamy ją, potem znowu klikamy… Za dużo roboty!

Pierwszą rzeczą jest ściągnięcie do Photoshopa odpowiedniego grida. Siatek mamy obecenie zatrzęsienie, wystarczy wybrać. Ja polecam np http://cssgrid.net/ (na dole strony jest link do ściągnięcia wersji na PS), http://benstewart.net/2012/06/bootstrap-responsive-photoshop-templates/ lub http://960.gs/. Nie są to żadne wyznaczniki, i z pewnością sami możecie coś ciekawego znaleźć.

Wstawiamy grida na nasz layout (lub jeszcze lepiej modyfikujemy ściągnięty wcześniej wzór). Scalamy wszystkie warstwy grida do jednej, którą ustawiamy na samej górze wszystkich warstw. Nadajemy jej stosowną nazwę (np „grid”), blokujemy przed przeciąganiem, oraz wyłączamy jej widoczność.

Teraz nagrywamy akcje. Pierwszą akcję nazywamy „Show grid”. Zaczynamy nagrywanie:

1) Włączamy widoczność warstwy „grid”

Bardzo długa akcja. Najważniejsze by podpiąć ją pod klawisz. Ja wybrałem klawisz F3.

Kolejną akcją jest „Hide grid”. Zaczynamy nagrywanie i chowamy naszą warstwę. Podpinamy tą akcję pod klawisz F4.

akcje-chowanie-warstw

Od tej chwili za pomocą klawiszy F3 i F4 możemy szybko pokazywać i ukrywać grida w naszym projekcie. Przydatna rzecz.

Ściągnij powyższe akcje (prawy klawisz i zapisz jako)

Przerywane linie

Kropkowane linie to w PS nie problem. Wystarczy w ustawieniach pędzla ustawić odpowiedni Spacing (na dole opcji pędzla).

Co natomiast z liniami przerywanymi? Też nie jest to problemem. Wystarczy w panelu Styles (menu Window->Styles) wgrać style o nazwie Dotted Strokes (klikamy w opcje tego panelu i wybieramy style o tej nazwie). Od tej chwili gdy narysujemy linię wystarczy nadać jej któryś ze styli z tej grupy. Nie jest to perfekcyjne rozwiązanie, ale w wielu przypadkach się sprawdza.

Tła w layoutach

Domyślne tła dostarczone razem z PS to nieporozumienie. Łatwo to naprawić.

Wchodzimy na stronę http://subtlepatterns.com/ na której na samym dole znajdujemy link do ściągnięcia całości z https://github.com/subtlepatterns/SubtlePatterns, co robimy (wystarczy kliknąć w górnej części strony w guzik ZIP lub… w ten link: https://github.com/subtlepatterns/SubtlePatterns/archive/master.zip).

Po ściągnięciu całości, rozpakowujemy archiwum, a następnie rozpakowujemy plik SubtlePatternts.pat.zip. W wyniku dostaniemy plik SubtlePatterns.pat. To właśnie nas interesuje.

W Photoshopie wchodzimy w menu Edit->Presets iwybieramy zakładkę Patterns. Klikając z CTRL na nasze tła i wybieramy te, które do niczego się nie nadają. Następnie klikamy Delete po prawej stronie okienka by usunąć „śmiecie”. Klikamy teraz Load i wybieramy wcześniej rozpakowany plik. W wyniku dostaniemy całkiem przyjemy zbiór teł, które możemy wykorzystać w naszych layoutach.

Aby zapisać nasz nowy zbiór, wystarczy wybrać wszystkie wzory (Ctrl + A) a następnie kliknąć Save Set…

Poniżej zamieszczam warzący 40mb zbiorek moich patternów:

Ściągnij paczkę patternów (prawy klawisz i zapisz jako)

Nowe panele

Panie. Bo Photoshop ssie, bo nie ma w nim takiego i takiego panelu. To także bardzo łatwo zmienić.

Wystarczy ściągnąć program zwący się Adobe Configurator. Po bardzo szybkiej aytomatycznej konfiguracji (za pomocą Adobe managera) ukaże nam się takie okienko:

configurator

Służy ono do budowania własnych paneli, co barczo często mocno się przydaje (np gdy używamy tabletu i ciężko jest nam trafić w małe ikonki Photoshopa).

Po utworzeniu nowego projektu Exportujemy go (File->Export) pod odpowiednią nazwę jako nasz nowy panel. Pamiętajcie, by zapisać go w katalogu C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Plug-ins\Panels.

Czemu nie opisuję całego procesu tworzenia? Bo po pierwsze jest on dziecinnie prosty (ustawianie klocków), a po drugie w internecie jest juz sporo naprawdę dobrych tutoriali o tym, np: http://psd.tutsplus.com/tutorials/tools-tips/speed-up-your-photoshop-cs5-workflow-by-making-your-own-custom-panels/.

Osobiście nie wiem jak jest z najnowszą wersją konfiguratora, ale wcześniejsza nie działała z Photoshopem CS5 w wersji 64bit.

Po zapisaniu panelu, w Photoshopie otwieramy go poprzez wybranie z górnego menu opcji Window->Extension->Nasza_nazwa

Poniżej możecie ściągnąć archiwum z przykładowym panelikiem dla Photoshopa CS6. Jest tam paczka oraz gotowy katalog z panelem, który trzeba wgrać do powyżej podanego katalogu.

Przykładowy panelik dla CS6

 

Section, article, div i outliner

Pewnie większość z was spotkała się z nowymi znacznikami. O co w ogóle w tym…
Czytaj więcej

Zasady pomniejsze

Jeszcze wczoraj dostałem do pocięcia pewien layout. Prosta stronka, żadne wyzwanie, a przy okazji wyraźnie…
Czytaj więcej